اخبار سایت

Form Factor چیست؟

Form Factor چیست؟

Form Factor در کیس یک مفهوم مهم است که به اندازه و شکل کلی کیس کامپیوتر اشاره دارد. این مفهوم برای تعیین سازگاری بین کیس و سایر اجزای کامپیوتر مانند مادربرد، منبع تغذیه، و دیسک‌های سخت استفاده می‌شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی Form Factor بپردازیم و نکاتی درباره آن بیان کنیم.

 

Form Factor چیست؟

Form Factor برای کامپیوترها به اندازه، شکل و مشخصات فیزیکی سخت‌افزار یا اجزای سخت‌افزار اشاره دارد. فرم فاکتور کامپیوتر برای توصیف هر جنبه فیزیکی سیستم کامپیوتر استفاده می‌شود. Form Factor برای سازگاری اتصالات بسیار مهم است.

 

دلایل اهمیت فرم فاکتورها

واضح‌ترین مثال برای فرم فاکتور کامپیوتر، تفاوت بین یک کامپیوتر رومیزی و یک لپ‌تاپ است. اگرچه قطعات یکسان در هر کدام حضور دارند، اما شکل و اتصال آن‌ها متفاوت است. به عنوان مثال، صفحه کلید یک کامپیوتر رومیزی نمی‌تواند در فضای صفحه کلید یک لپ‌تاپ جا بیفتد.
طراحی فرم فاکتور سخت‌افزار وابسته به و تحت تأثیر طراحی فرم فاکتور اجزایی است که وارد واحد سخت‌افزار بزرگتر می‌شوند. اندازه و شکل اجزا تحت تأثیر قرار می‌گیرند. اکثر تولیدکنندگان اجزا قوانین استانداردی دارند تا اجزا به صورت الکتریکی و الکترونیکی با یکدیگر کار کنند و فیزیکی در فضای موجود جا شوند.

استاندارد سازی فرم فاکتور اجزا شامل عدم توانایی اجزای ناسازگار در جا انداختن فیزیکی است. به عنوان مثال، گیرنده‌های mini-USB دارای یک فرم فاکتور هستند که جلوگیری می‌کند از اتصال کانکتور‌های micro-USB (و برعکس). مشخصات الکتریکی و الکترونیکی دو کانکتور متفاوت است و اگر کانکتور اشتباه وارد شود، ممکن است به سایر اجزا یا داده‌ها آسیب برساند.

 

123 1 - Form Factor چیست؟

فرم فاکتور حافظه کامپیوتر

حافظه RAM نمونه دیگری از فرم فاکتور کامپیوتر است که تغییر می‌کند تا باعث جلوگیری از وارد شدن اجزای ناسازگار شود. هر نسل از حافظه کامپیوتر به گونه‌ای ساخته شده است که نمی‌توان آن را در یک شیار مادربردی قرار داد که برای یک نسل مختلف از حافظه طراحی شده است. از آنجایی که مشخصات الکتریکی و الکترونیکی برای هر نسل از حافظه تغییر می‌کند، وارد کردن حافظه ناسازگار در بهترین حالت کار نخواهد کرد و در بدترین حالت ممکن است باعث آسیب الکتریکی به مادربرد یا پردازنده شود. اگر می‌خواهید حافظه را ارتقا دهید یا به کامپیوتر خود حافظه اضافه کنید، از ابزار Crucial® Advisor™ یا ابزار System Scanner استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که قطعات سازگار را دریافت کرده‌اید.
علاوه بر نسل‌های مختلف، اندازه‌ها و اشکال مختلف حافظه برای انواع مختلف سخت‌افزار وجود دارد. سرورها، کامپیوترهای رومیزی، لپ‌تاپ‌ها، کامپیوترهای نوت‌بوک و تلفن‌های همراه همه از فرم فاکتورهای حافظه متفاوت استفاده می‌کنند. این فرم فاکتورها همچنین دارای اندازه‌های فیزیکی متفاوت و تعداد و تنظیمات مختلف پین‌های اتصال هستند.

 

مادِربردها

فرم فاکتورهای مادربرد نیز در اندازه فیزیکی و تعداد و نوع اتصالات الکتریکی و الکترونیکی متفاوت هستند. تغییرات در فرم فاکتورهای مادربرد کمی کند اتفاق می‌افتد، اما با توسعه اتصالات جدیدی مانند PCIe، فناوری جدید در مادربردها بازتاب می‌یابد.
فرم فاکتورهای مادربرد برای اندازه واحد سخت‌افزار و تعداد و نوع کارت‌ها، درایوها، پردازنده‌ها و حافظه‌هایی که معمولاً به این نوع مادربرد اتصال داده می‌شوند، طراحی شده‌اند. مادربردهای کامپیوترهای رومیزی تقریباً همیشه با مادربردهای کامپیوترهای لپ‌تاپ متفاوت هستند.

 

12414 - Form Factor چیست؟

 

نتیجه‌گیری

اگر می‌خواهید کامپیوتر خود را ارتقا دهید یا یک کامپیوتر بخرید و بعداً آن را ارتقا دهید، مهم است که فرم فاکتور قطعات را بررسی کنید. این کار باعث می‌شود که قطعات جدیدی را دریافت کنید که به درستی در کامپیوتر شما جا می‌شوند و به درستی کار می‌کنند.

 

محصولات مرتبط:

 

دیدگاهتان را بنویسید